Badminton Drawn Order Goes Live with Caroline Powell First Out

Selena O’Hanlon and Foxwood High will trailblaze for the North American contingent as #28. Photo by Leslie Threlkeld.

The drawn order for the Mitsubishi Motors Badminton Horse Trials was announced live today at the event’s Facebook page, with two-time winner Mary King drawing the names alongside technical delegate Marcin Konarski.

New Zealand’s Caroline Powell was drawn first to go with Up Up and Away. Canada’s Selena O’Hanlon and Foxwood High will lead the way for the North American contingent as #28, slotting them in after the lunch break on the first day of dressage.

Lauren Kieffer and Veronica will be first out for the USA as #40 and will likely go in the final group on the first day of dressage. Madeline Backus and P.S. Arianna (#71) and Will Coleman and OBOS O’Reilly (#76) will both go in one of the final groups on the second day of dressage.

Looking to the three past winning horses who will compete this year, Nereo has an early draw with Andrew Nicholson as #4. La Biosthetique Sam FBW (#30) will go after the lunch break on the first day of dressage with Michael JungPaulank Brockagh (#79) will go in the final group on the second day of dressage with Sam Griffiths.

A total of 85 starters will contest Badminton. The drawn order is currently numbered to 93, with both William Fox-Pitt and Nana Dalton still on the wait list, and Oliver Townend and Tina Cook entered with more than two horses. Oliver also has three of his four horses cross-entered at the Land Rover Kentucky Three-Day Event.

Here is the full drawn order:

  1. Caroline Powell (NZL) and Up Up And Away
  2. Georgie Spence (GBR) and Halltown Harley
  3. Tom McEwen (GBR) and Toledo De Kerser
  4. Andrew Nicholson (NZL) and Nereo
  5. Alex Bragg (GBR) and Zagreb
  6. Mark Todd (NZL) and Leonidas II
  7. Gemma Tattersall (GBR) and Pamero 4
  8. Harry Dzenis (GBR) and Xam
  9. Oliver Townend (GBR) and Cooley Master Class or
  10. Oliver Townend (GBR) and Cooley SRS or
  11. Oliver Townend (GBR) and Ballaghmor Class or
  12. Tina Cook (GBR) and Star Witness or
  13. Tina Cook (GBR) and Billy The Red
  14. Ciaran Glynn (IRL) and Killossery Jupiter Rising
  15. Richard Jones (GBR) and Alfies Clover
  16. Alicia Hawker (GBR) and Charles RR
  17. Dan Jocelyn (NZL) and Dassett Cool Touch
  18. Alexander Whewall (GBR) and Chakiris Star
  19. Ben Hobday (GBR) and Mulrys Error
  20. Clare Abbott (IRL) and Euro Prince
  21. Dag Albert (SWE) and Mitras Eminem
  22. Padraig McCarthy (IRL) and Mr. Chunky
  23. Louise Harwood (GBR) and Mr. Potts
  24. Kate Honey (GBR) and Fernhill Now Or Never
  25. Alan Nolan (IRL) and Bronze Flight
  26. Tom Jackson (GBR) and Waltham Fiddlers Find
  27. Aoife Clark (IRL) and Master Rory
  28. Selena O’Hanlon (CAN) and Foxwood High
  29. Andy Daines (NZL) and Spring Panorama
  30. Michael Jung (GER) and La Biosthetique Sam FBW
  31. Patricia Ryan (IRL) and Dunrath Eclipse
  32. Giovanni Ugolotti (ITL) and Cult Rewind
  33. Michael Ryan (IRL) and Dunlough Striker
  34. Tim Price (NZL) and Ringwood Sky Boy
  35. Denis Mesples (FRA) and Oregon De La Vigne
  36. Lydia Hannon (GBR) and My Royal Touch
  37. Imogen Gloag (GBR) and Brendonhill Doublet
  38. Danni Dunn (GBR) and Zocarla BLH
  39. Simon Grieve (GBR) and Drumbilla Metro
  40. Lauren Kieffer (USA) and Veronica
  41. Pippa Funnell (GBR) and Billy Beware
  42. Virginia Thompson (NZL) and Star Nouveau
  43. Flora Harris (GBR) and Bayano
  44. Sarah Bullimore (GBR) and Reve Du Rouet
  45. Ros Canter (GBR) and Allstar B
  46. Yoshi Oiwa (JPN) and The Duke Of Cavan
  47. Bill Levett (AUS) and Alexander NJ
  48. Izzy Taylor (GBR) and Perfect Stranger
  49. Georgie Strang (GBR) and Cooley Earl
  50. James Sommerville (GBR) and Talent
  51. William Fox-Pitt (GBR) and Fernhill Pimms – waitlist
  52. Imogen Murray (GBR) and Ivar Gooden
  53. Will Furlong (GBR) and Collien P 2
  54. Aurelien Leroy (FRA) and Seashore Spring
  55. Kirsty Short (GBR) and Cossan Lad
  56. Paul Tapner (AUS) and Bonza King Of Rouges
  57. Regis Prud’hon (FRA) and Kaiser HDB 4175
  58. Cedric Lyard (FRA) and Qatar Du Puech Rouget
  59. Lissa Green (AUS) and Hollyfield
  60. Ashley Edmond (GBR) and Triple Chance
  61. Dee Hankey (GBR) and Chequers Playboy
  62. Carlos Diaz Fernandez (ESP) and Junco CP
  63. Tom Crisp (GBR) and Coolys Luxuey
  64. Becky Woolven (GBR) and Charlton Down Riverdance
  65. Jonty Evans (IRL) and Cooley Rorkes Drift
  66. Warren Lamperd (AUS) and Silvia
  67. Joseph Murphy (IRL) and Sportsfield Othello
  68. Jonelle Price (NZL) and Classic Moet
  69. Piggy French (GBR) and Vanir Kamira
  70. Nana Dalton (GBR) and Absolut Opposition – waitlist
  71. Madeline Backus (USA) and P.S. Arianna
  72. Hanne Ramsgaard (DNK) and Verstervangs Arami
  73. Emilie Chandler (GBR) and Coopers Law
  74. Harry Meade (GBR) and Away Cruising
  75. Dani Evans (GBR) and Smart Time
  76. Will Coleman (USA) and OBOS O’Reilly
  77. Michael Owen (GBR) and Bradeley Law
  78. James O’Haire (IRL) and China Doll
  79. Sam Griffiths (AUS) and Paulank Brockagh
  80. Gemma Tattersall (GBR) and Arctic Soul
  81. Andrew Nicholson (NZL) and Jet Set
  82. Alex Bragg (GBR) and Redpath Ransom
  83. Mark Todd (NZL) and Kiltubrid Rhapsody
  84. Harry Dzenis (GBR) and Dromgurrihy Blue
  85. Tina Cook (GBR) and Calvino II or
  86. Tina Cook (GBR) and Billy The Red or
  87. Caroline Powell (NZL) and On The Brash
  88. Ciaran Glynn (IRL) and November Night
  89. Georgie Spence (GBR) and Wii Limbo
  90. Oliver Townend (GBR) and MHS King Joules or
  91. Oliver Townend (GBR) and Cooley SRS or
  92. Oliver Townend (GBR) and Ballaghmor Class or
  93. Tom McEwen (GBR) and Strike Smartly

Click here to rewatch the draw on Badminton’s Facebook page. Go Eventing.

Badminton Links: WebsiteEntriesForm GuideCourse Map, Course PreviewEN’s CoverageLive Stream

Comments